

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 8.12 mm |
| Width | 8.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 2.4 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Connector Type | Header, Socket |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Plastic |
| Housing Color | Black |
| Termination Post Length | 3.15 mm |
Stock: 637
Distributors
pcbx
Unit Price$0.27540
Ext.Price$0.27540
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.27540 | $0.27540 |
| 10 | $0.23272 | $2.32720 |
| 25 | $0.22051 | $5.51275 |
| 50 | $0.20894 | $10.44700 |
| 100 | $0.19797 | $19.79700 |
| 300 | $0.18704 | $56.11200 |
| 500 | $0.17671 | $88.35500 |
| 1000 | $0.16827 | $168.27000 |
| 3000 | $0.15898 | $476.94000 |
| 5000 | $0.15020 | $751.00000 |
| 10000 | $0.14303 | $1430.30000 |
